kolmapäev, 26. veebruar 2020

Estonia kõlarite restaureerimine

Tekkis võimalus restaureerida ühed Estonia kõlarid, mis olid pikalt pimedas keldris seisnud.
Välimuselt pisut kulunud ja kriipse kraapse täis, kõlarid olid meeletu mustusekihi all, samuti üks kõrgehelikõlar ei töötanud.
Ühel kõlaril ka niiskusekahjustus ning alt serv selle tõttu lahti tulnud.


Eesmärgiks viimistleda kõlarid ilusa matist mahagonilaadse tooniga, värskendada plastik ning metallvõredetailid, kinnitada kõlarid kenamate poltidega, hermetiseerida kastid ning timmida ka heli.

Alustasin demonteerimisega ning kastide ja muude detailide ettevalmistusega viimistluseks.


Peale lihvimist selgus, et kõlaritel on üsna erinev spoon ja see tegi korra murelikuks, et kuidas saada kõlarid võimalikult sarnaseks.


Lõpptulemusena läks "tumedamale" kastile ainult üks kiht peitsi. Heledam kast vajas suisa 4 kihti, millest 2 kihti nendest üldse teise tumedama peitsiga. Millegi pärast heledam puit ei imanud seda peitsi ka nii hästi enda sisse, seetõttu oli temaga jauramist rohkem.
Mõlemad kõlarid said ka mitu kihti matt lakki, et kaitsta kaste veelgi rohkem karmi elu eest.
Tagapaneelidele ma eriti rõhku ei pannud, lihvisin selle hallika kihi sealt maha ning katsin ühe kihi peitsiga ning kandsin kerge lakikihi peale.


Vahepeal said ka detailid uue mati mustavärvikihi. Eelnevalt tuli restidel muidugi muljuvastane protseduur läbida.


Lahendasin ka selle irvitava serva probleemi - leidsin hõlpsaks vahendiks epoksiidliimi, mida oli mugav peale kanda ning see valgus ilusti prao vahele, nagu oleks oma elu eesmärgi leidnud seal.


Lisaks sellele sai kastid ka seest silikoonhermeetikliimiga kõik servad üle tehtud, pilti ainult pagan ei teinud.

Ei jätnud ma ka valjukaid tähelepanuta, vääriline SPA kohtlemine tõstis nende aktsiaid minu silmis meeletult.
Peale üldise puhastuse said bassivaljukate kärgpaneelid poleeri ning kummilõdvikud silikoonõli hoolduse.
Üks kõrgehelikõlar vajas remonti, tema terminalitraat oli veidi ebamugavast kohast katki läinud ja valjukas tuli seetõttu lahkamisele viia.


Mida ma alati kontrollin üle on inverterite pikkused - 25cm puhul on inverterisagedus 31,5Hz, mis on nii madal, et enamus muusika puhul ei ole inverterist kasu ning sellest kõrgematel sagedustel on lihtsalt auk sees.
Inverterid on nüüd timmitud 21cm pikkuseks, mis on hea variant iga muusika jaoks, kuid kindlasti ei jää hätta ka bassimuusika puhul - dnb, dub, rap jms mängitakse väga hästi maha. Sagedus peaks olema umbes 35-38Hz.

Edasi hakkas kõige tasuvam osa selle projekti juures - kõlarite kokkupanek. Selleks on igal valjukal uued sisekuuskantpoldid ja osadel, millel mutter ringi käis, ka uued löökmutrid.


Otsustasin jätta clean look välimuse ehk silti ja plastikpesasi katete jaoks ma tagasi ei pannud.
Kõlarid tulid üllatavalt ilusad välja ja oleks tegelikult tahtnud need endale jätta.
Samas on hea meel, et Eestimaal on ühed värked ja unikaalsemad Estonia kõlarid juures.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar